30/01/2023
SKOPJE

Мерилин Монро Свеќа на ветрот

Мерилин Монро, родена како Норма Џин Мортенсон  (на 1 јуни 1926 – 5 август 1962) но крстена и одрасната како Норма Џин Бејкер е американскаска глумица, пеачка и модел
Родена и порасната во Лос Анџелес, Монро поголемиот дел од своето детство го поминала во згрижувачки домови и сиропиталишта и прв пат се мажи на 16 години.
Работела во фабрика за време на Втората светска војна кога се сретнува со професионален фотограф за филмови и започнува успешна кариера како пин-ап модел, што и носи краткотрајни филмски договори со 20th Century Fox и Columbia Pictures.
Во 1946 година, го склучила својот прв филмски договор.
После низа помали филмски улоги, таа потпишала нов договор со Фокс кон крајот на 1950 година.
Позната по играњето комични ликови на „русокоса бомба“, таа станала една  од нај – популарните сексуални симболи во 1950-тите и раните 1960-ти и била амблем за сексуалната револуција во минатиот век. 
 
Била актуелна актерка само една деценија, но нејзините филмови заработиле 200 милиони долари (еквивалентно на 2 милијарди долари во 2020 година) до моментот на нејзината смрт во 1962 година. 
 
Долго време по нејзината смрт, таа продолжува да биде главна икона на поп-културата.
Нејзините рани улоги биле мали, но нејзините изведби во Џунгла на асвалтот и Се за Ева (двата во 1950) биле добро примени.
До 1953 година, напредокот во кариерата на Монро ѝ обезбедил главни улоги.  
Таа имаше главна улога во филмот „Нијагара“, кој се фокусираше на нејзиниот сексипил.
Нијагара – американски филм од 1953 година, во режија на Хенри Хатавеј. Главните улоги ги играат: Џозев Котен,Џин Питерс, Мерилин Монро, и Макс Шоволтер.
Филмот бил номиниран за наградата „Оскар“ во три категории.
Нејзиниот лик на „глупава русокоса“ бил искористен за комичен ефект во филмовите Мажите повеќе сакаат русокоси (1953), Како да се омажиш за милионер (1953) и Седум години верност (1955).   
Истата година, нејзините голи слики беа користени како централна основа и на насловната страница на првиот број на Плејбој.
Ограничена од изборот на улогите, Монро студирала во Актерското студио со цел да го прошири својот актерски опсег, па нејзината драматична изведба во Автобуска станица (1956) била поздравена од критичарите и таа добила номинација за „Златен глобус“. 
Нејзината продуцентска куќа, Мерилин Монро Продукција, го снимила филмот Принцот и танчерката (1957), за кој таа добила номинација за наградата на БАФТА и ја освоила наградата „Давид Ди Донатело“. 
Со „Златен глобус“, Монро се закитила за својата изведба во Некои го сакаат тоа жешко (1959).    
 
 Нејзиниот последен завршен филм беше драмата „Несоодветните“ (1961).
Големото внимание привлече проблематичниот приватен живот на Монро. 
Последните години од животот на Монро биле обележани со болести, лични проблеми и репутација на несигурна личност, тешка за соработка. 
Таа се борела со зависност од алкохол и таблети и имала нарушувања на расположението.
Околностите за нејзината смрт, од предозираност од барбитурати, биле предмет на истрага. 
Нејзините бракови со пензионираната бејзбол ѕвезда Димаџо и со драматургот Артур Милер биле многу рекламирани, и двата брака завршиле со развод.
Мерилин и Френк Синатра: 
„Како многу мажи, и Френк Синатра падна под нејзината магија. 
Тој се однесуваше кон неа како кон ниту една друга жена. Тој беше многу заштитнички настроен кон неа “, откри Касиo на една епизода на подкастот„ Killing Of Marilyn Monroe “(преку Us Weekly).
“Но, и покрај нејзините проблеми, Синатра сепак беше фасциниран од Монро и сметаше дека нејзината ранливост е волшебна.“
„Мерилин длабоко допре до Франк на начин на кој никој друга не можеше“, открива Касио.
„Тој одговори на нејзината природа на девојче во невоља, жестоко сакајќи да ја заштити“.
Мерилин и Хју Хефнер: 
Хју Хефнер е погребан покрај првата насловна девојка на Плејбој – Мерилин Монро, ТОА БИЛА НЕГОВА ЖЕЛБА.
Основачот на списанието е погребан во Меморијалниот парк Вествуд Вилиџ во Лос Анџелес покрај иконската актерка Мерилин Монро.
Хефнер, кој починал на 91 година во средата, ја купил парцелата пред 25 години за 75 000 американски долари.
Монро, кој починала во 1962 година на 36-годишна возраст, се појавила на првиот број на Плејбој во Декември 1953 година.
Мерилин и Димаџо: 
“Монро започна да се забавува со бејзбол ѕвездата Димаџо во 1952 година.
По втор пат се мажи во Јануари 1954 година, со поранешниот играч на Јенки, се венчаа во Сан Франциско.
Но, бракот траеше кратко, љубоморен на кариерата на неговата Монро, не му се допаѓал нејзиниот статус на секс симбол “, пишува во Биографијата. Тој сакаше традиционална сопруга која ќе остане дома и ќе ја чува куќа. Наскоро, бракот стана насилен, според „Њујорк пост“.
Монро и Димаџо се разведуваат по само девет месеци, но на крајот се помириле, иако врската никогаш не им била иста.
Димаџо останал верен на ѕвездата, дури и го организирал нејзиниот погреб во 1962 година и организирал да и испраќаат цвеќиња на гробот три пати неделно во следните неколку децении.
Кога Димаџо, починал во 1999 година, тој наводно рекол: „“ Конечно ќе ја видам Мерилин повторно “.
Мерилин и Артур Милер: 
Монро се мажи по трет и последен пат со драматургот Артур Милер. 
Двајцата се венчале во 1956 година, а наскоро потоа заминале во Англија за да може Монро да работи на филмот Принцот и танчерката со Лоренс Оливие.
 
Двојката првично била многу заљубена, но среќата траела кратко. 
 
Монро наидува на неколку лоши зборови што Милер ги напишал за неа и кои ги опишуваат неа и нивниот брак на недоличен начин. 
 
Актерот бил уништен, според Биографијата. 
 
Во бракот, Мерилин доживеала и неколку спонтани абортуси, што дополнително ја влошиле врската. 
Во 1960 година, двајцата работеле заедно на нејзиниот последен филм, „The Misfits“, базиран на приказна од Милер. 
Но, бракот завршил и тие се развеле во Ноември истата година.
 
По помалку од две години, Монро починува, а Милер не присуствувал на нејзиниот погреб, иако во неколку негови идни дела вклучил ликови очигледно засновани на неговата поранешна сопруга.
Нејзината смрт била прогласена за “веројатно самоубиство“, иако биле  предложени неколку теории на заговор во децениите по нејзината смрт, но не биле исклучени можностите дека се работело за случајно предозирање или за убиство.
На 5 август 1962 година, таа почила на 36 години од предозирање со барбитурати во нејзиниот дом во Лос Анџелес.
Во 1999 година, Американскиот Филмски Институт ја рангираше Монро на шестата позиција на својата листа на најголеми филмски легенди во историјата на филмот Златното доба на Холивуд.
По нејзината смрт, Монро често е наведувана како поп-културна икона, а исто така и како АМЕРИКАНСКИ СЕКС СИМБОЛ.
Во 2013 година, Монро била посмртно избрана за ново заштитно лице на познатиот парфем “ШАНЕЛ 5“.
ДЕНЕС:
Поминаа 59 години откако почина Мерилин Монро, но легендарната актерка сè уште заработува цело богатство. 
Со нејзиното лице, дизајнирани се многу производи и предмети од маици до накит. 
Таа останува најголема сила во поп-културата – и најголем производител на пари – иако нејзиниот последен филм „Несоодветните“ излезе во 1961 година,секоја година заработува по околу 13 милиони долари.
Мерилин Монро и Џејн Расел ставаат потписи и отпечатоци од раце и нозе во цементот на Граумановиот Кинески театар на 26 јуни 1953
Мерилин Монро позира со војници во Кореја на 17 Февруари 1954.
Песната “Свеќа на ветрот“ од Елтон Џон е испеана САМО 2 ПАТИ во чест на прераната смрт на Мерилин Монро и Принцезата Дијана.
http://www.marilynmonroe.com/
“Candle In The Wind” – Lyrics: Elton John and Bernie Taupin, 1973.
Goodbye Norma Jean
Though I never knew you at all You had the grace to hold yourself
While those around you crawled
They crawled out of the woodwork
And they whispered into your brain
They set you on the treadmill
And they made you change your name
(Chorus) And it seems to me you lived your life
Like a candle in the wind
Never knowing who to cling to
When the rain set in
And I would have liked to have known you
But I was just a kid
Your candle burned out long before
Your legend ever did
Loneliness was tough
The toughest role you ever played
Hollywood created a superstar
And pain was the price you paid
Even when you died
Oh the press still hounded you
All the papers had to say
Was that Marilyn was found in the nude  
Goodbye Norma Jean
Though I never knew you at all
You had the grace to hold yourself
While those around you crawled
Goodbye Norma Jean
From the young man in the 22nd row
Who sees you as something more than sexual
More than just our Marilyn Monroe
666 Прегледи

Заинтересираните правни и физички лица може да не контактираат на [email protected] , со барање за договор за закупување на рекламен простор на страната: