28/09/2023
SKOPJE

Вера Ванг – светски бренд на високодизајнирани венчаници во свет,..

Вера Ванг 
Вера Ванг е една од најистакнатите дизајнери на невестинска облека во Америка, позната по балансирање на модерните дизајни со традиционалната елеганција.
 
Вера Ванг создаде уникатен и исклучителен свет. Тоа се однесува на сензуалноста и софистицираноста на младоста. Ноншалантен стил, прекрасни детали и комплексна драперија.
 
Вера Елен Ванг – Vera Ellen Wang, е родена на 27 јуни 1949 година во Њујорк.
 
Ќерка на богати кинески имигранти,  кои емигрирале во САД во средината на 40-тите години на минатиот век, Ванг уживаше во привилегирано детство растејќи во источниот дел на Менхетен. 
Таа учеше во елитното училиште Чапин и на Факултетот за американски балет, пред да се запише на колеџот Сара Лоренс.  
Талентирана уметничка лизгачка, Ванг професионално се натпреваруваше низ своите тинејџерски години. Сепак, таа не успеа да ги оствари своите олимписки соништа и со нејзиниот партнер Џејмс Стјуарт се пласираа на петтото место во конкуренција на јуниорски парови на Националното првенство на САД во 1968 година.
За време на нејзината втора година, Ванг кратко студирала во странство на Сорбона во Париз, но се вратила во Соединетите Држави за да ја заврши својата диплома по историја на уметноста.
 
По дипломирањето на колеџ, во 1971 година, Ванг ја остави својата кариера во лизгање и започна да работи за списанието Вог. 
За една година, на 23-годишна возраст, Ванг беше унапредена во постар моден уредник. 
Таа титула ја држеше следните 15 години. 
Во 1987 година, таа го напушти Вог и се вработи како директор за дизајн на додатоци во Ралф Лорен.
Во 1989 година, Ванг се венча со долгогодишно момче Артур Бекер. 
 

Фрустрирана од скромниот избор на постоечка невестинска облека, таа го скицирала својот сопствен дизајн на венчаницата и нарачала шивачка да ја прилагоди тоалета за 10.000 американски долари. Следната година, со одредена финансиска поддршка од нејзиниот татко, Ванг отвори свој бутик за невести во раскошниот хотел Карлајл на авенијата Медисон во Њујорк.

Невестинската куќа Вера Ванг првично понуди фустани за мода од славните дизајнери Гај Ларош, Арнолд Скаси, Каролина Херера и Кристијан Диор.

Во текот на следните неколку години, Ванг ги усоврши своите вештини како моден дизајнер и на крајот лансираше колекција со свој потпис на рационализирана и софистицирана невестинска облека.
 

Ванг за првпат доби меѓународно внимание за време на Олимписките игри во 1994 година, кога дизајнираше народен рачен вез со мониста за уметничката лизгачка Ненси Кериган. 

Ванг оттогаш воведе подеднакво популарна линија на елегантна вечерна облека, како и Вера Ванг колекција изработена по нарачка.
 
Во 2001 година, Ванг го лансираше својот прв мирис и го објави многу очекуваниот Водич за венчавки, својата прва книга: “Вера Ванг на свадби“.
 
Со текот на годините, нејзиниот бизнис се прошири и вклучува долна облека, накит, домашни производи, па дури и десерти.
Во 2005 година, Советот на модни дизајнери на Америка ја избра за „Дизајнер на женска облека на годината“.
Во 2006 Таа ја споделува својата чувствителност со милијарди Американки со својата линија „Едноставно Вера“ достапна во стоковните куќи на Кол на национално ниво.
Вера Ванг се појавува како вистински авторитет во смисла на стил во 2007 година.
За пролетта 2011 година, Вера Ванг ја започна својата инаугуративна и очекувана колекција за David’s Bridal: WHITE од Вера Ванг.
Таа соработуваше со Zale Corporation за да ја претстави Vera Wang LOVE, колекција венчални прстени (дијаманти, накит) исклучиво за продавниците на Zale во САД, Канада и Порто Рико.
За пролетта 2012 година, таа претстави ексклузивна колекција смокинг за изнајмување за Menar Wearhouse: BLACK од Вера Ванг.
Потоа, таа уште еднаш соработуваше со Кол за нејзината помлада колекција: “Принцезата Вера Ванг“.

Нејзиниот моден дизајн често се носи на снимањето на премиери и доделување на награди од страна на голем број актерки од висок профил, вклучувајќи ги Хали Бери, Голди Хоун, Шарлиз Терон, Анџелика Хјустон и Мег Рајан.

Прославувајќи 30 години во бизнисот, Ванг приреди јубилејна ревија за време на модната недела во Њујорк во септември 2019 година.

Следниот месец, таа дебитираше за својата 60-та колекција на невести. 

Веројатно најистакнатата дизајнерка на невестинска облека во Америка, Ванг е почестена со голем број признанија за нејзините достигнувања.
Во 2019 година, иконскиот дизајнер беше почестена со хуманитарната награда Сандра Тауб од Фондацијата за истражување на рак на дојка.

Ванг, се раздели од својот сопруг Бекер во 2012 година, и со него има две посвоени ќерки Сесилија и Џозефина.

 

Вера Ванг е синоним за модерни невестински тоалети на меѓународно ниво. 
 
Етикетата – Вера Ванг има облечено познати личности, вклучувајќи ги Ивана Трамп, Челси Клинтон, Викторија Бекам, Ненси Кериган и Кејт Хадсон и е прв избор за познати невестински фустани.
399 Прегледи

Заинтересираните правни и физички лица може да не контактираат на [email protected] , со барање за договор за закупување на рекламен простор на страната: