05/02/2023
SKOPJE

Светот денес-Соработник на Путин – Финска може да ја уништиме за 10 секунди !!!

Москва ќе преземе соодветни мерки доколку НАТО распореди нуклеарни сили и инфраструктура во близина на границата со Русија, изјави заменик-министерот за надворешни работи Александар Грушко, цитиран од руските агенции !!! 

Москва нема непријателски намери кон Финска и Шведска и не гледа „вистински“ причини зошто двете земји би се приклучиле на НАТО, додаде Грушко.   

„Ќе биде неопходно да се одговори со преземање соодветни мерки на претпазливост за да се обезбеди одвраќање“, ја цитира Интерфакс изјавата на Грушко.  

Тој ја повтори изјавата од претходно дека одговорот на Москва на можното проширување на НАТО ќе зависи од тоа колку Алијансата ќе ги приближи своите воени средства до Русија и каква инфраструктура ќе распореди.

Планот на Финска да аплицира за членство во НАТО, објавен во четвртокот, и истиот очекуван потег на Шведска, ќе резултира со проширување на западната воена алијанса, што рускиот претседател Владимир Путин сакаше да го спречи.

Заменик-претседателот на Комитетот за одбрана на руската државна Дума Алексеј Журављов, близок соработник на Путин, предупреди дека Русија може да ја избрише Финска од лицето на земјата за 10 секунди.

Тој, исто така, ѝ се закани на Британија, велејќи дека на нуклеарните проектили им биле потребни САМО 3 минути за да стигнат до островот.

 

„Американците ќе направат сѐ за да дојде до ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА !!!

 

Ќе се обидат да ја вовлечат цела Европа во конфликт со Русија, ќе се обидат да ја запалат ситуацијата во Азија и да размрдаат што е можно повеќе земји.

Тоа ќе биде одличен начин за нивно спасување.

Ќе можат да ја обвинат војната за сите проблеми, како што правеа во Првата и Втората светска војна“, додаде тој.

На прашањето дали е можно Русија прва да нападне со атомска бомба, тој одговори:

– „Секако, но под услов да се доведе во прашање самото постоење на Русија“.

Тој им се закани и на балтичките земји.

„Дефинитивно не се плашиме од овие ситни состојби. Тие се како смрдливи мартини, ќе треба да се газат кога е потребно. Бубачките сега се мали и смрдливи “, рече тој пренесуваат Руските медиуми. 

ПРЕЗЕМЕНО: Тиме.мк 

 

634 Прегледи

Заинтересираните правни и физички лица може да не контактираат на [email protected] , со барање за договор за закупување на рекламен простор на страната: