04/02/2023
SKOPJE

Светот денес – Кој е АГРЕСОР Путин или НАТО ?!

КАКО ДА ЈА КРИТИКУВАМЕ РУСИЈА, КОГА НИЕ ГО ОДДЕЛИВМЕ КОСОВО!
Германски пратеник испрати брутална порака до Западот!
Ние сме дел од Западот, кој аплаудираше или учествуваше во аплаузот, односно што продуцираше отцепување на Косово од една постоечка држава – Србија. Затоа ни недостасува морална основа да ја критикуваме Русија за истото прекршување – објасни Бистрон.
Шефот на надворешнополитичката комисија од АфД во германскиот Бундестаг, Петр Бистрон,
изјави дека Германија нема морална основа да го критикува прекршувањето на меѓународното право,
бидејќи истото го направила и за прашањето за Косово.
Во изјавата за новинарите,
Бистрон рече дека постои консензус на сите страни во Бундестагот
дека тоа што го прави Русија е кршење на меѓународното право.  
Тој додаде дека, сепак, има разлика во оценката и „гласноста“ на критиките.
Ние од АфД сме на став дека некој може да критикува за непочитување на правилата
само ако самиот се придржува до правилата.   
– Се огласи екс германската канцеларка Ангела Меркел

 

 


Поранешната Германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека „оваа агресивна војна на Русија“
претставува пресвртница во Историјата на Европа.
„Нема оправдување за ова бесрамно кршење на Меѓународното Право и јас силно го осудувам“, рече Меркел.
Таа рече дека во овој момент сочувствува со Украинскиот народ и неговото Раководство.
„Моите мисли и солидарност во овие страшни моменти се со Украинскиот народ и Владата на претседателот Володимир Зеленски“,
рече поранешниот Германски канцелар.
Некои твитерџии се збунети поради тоа што официјалниот Твитер профил на нападнатата нација одговорил со
карикатура во моментите кога многу Украинци ги губат своите животи.

На својот Официјален профил на социјалната мрежа Твитер, Украина објави карикатура од „остарениот“ германски диктатор Адолф Хитлер во друштво на „малечкиот“ Руски Претседател Владимир Путин.
На карикатурата Хитлер е облечен во Нацистичка униформа и прикажан е како му се смешка и како го гали лицето на Путин.
Рускиот Претседател, пак, прикажан е како детенце.

ПРЕЗЕМЕНО: Тиме.мк 

 

421 Прегледи

Заинтересираните правни и физички лица може да не контактираат на [email protected] , со барање за договор за закупување на рекламен простор на страната: