28/09/2023
SKOPJE

Македонија денес – Вазална територија 06062022

– Рускиот амбасадор во Белград го информирал Вучиќ за причините за недоаѓањето на Лавров (06.06.2022 г.) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Србија, кој го информираше за причините што го спречија доаѓањето на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Србија, пишуваат медиумите во соседството.

Според написите, рускиот амбасадор донел и документи со кои ги поткрепува информациите.

Како што е најавено, повеќе детали Вучиќ ќе објави во вечерашното гостување на една од српските телевизии.

Медиумите потсетуваат дека Сергеј Лавров денеска требаше да дојде во Србија, а според информациите кои се појавија во медиумите, причината за неговото отсуство е тоа што Бугарија, Црна Гора и Северна Македонија ги забранија летовите над тие земји.  

ПРЕЗЕМЕНО: Тиме.мк 

Коментира Апасиев претседателот на Левица на неговата Фејсбук страница:  

Да го забраневте македонското небо за прелети на НАТО авионите кои го бомбардираа Белград, на ист начин како што го забранивте прелетот на рускиот министер Лавров за Србија – досега ќе бевме респектирана држава, а не вазална територија владејана од октроирани квислинзи, …..

 

455 Прегледи

Заинтересираните правни и физички лица може да не контактираат на [email protected] , со барање за договор за закупување на рекламен простор на страната: