10/06/2023
SKOPJE

Здравко Чолиќ – ЈЕДНА ЗА ДРУГОМ ТАКАВ ЖИВОТ ЈЕ МОЈ,…

Здравко Чолиќ

Важи за една од најголемите, а можеби и најголемата музичка легенда од времето на СФРЈ.
Роден е 30 Мај 1951 година во Сараево, Босна и Херцеговина – СФРЈ.
Неговата музика припаѓа на следните жанрови: шлагери, рок, поп-рок, диско, поп, поп-фолк.
Тој е пеач и текстописец.
Издавачки куќи на неговата музика се: Београд диск, Југотон, ПГП РТБ, Диско тон о Комуна.
Со неговите хитови „Пусти, пусти моду“ , „Писаќу јој писма дуга“ , „Мало појачај радио“ и други, ги натера неговите обожаватели да се внесат во тој свет на музиката на Чолиќ.
Со неговите концерти низ цела Југославија создаде вртоглавица кај неговите обожавателки.
Денес Здравко Чолиќ, по паузата за време на војните во регионов, повторно ја потсетува неговата публика на старите хитови, а создава и нови.
Настапува по цела година и насекаде: Србија, БиХ, Хрватска, Словенија, Македонија, Црна Гора, Австрија, Швајцарија, САД, Канада…
Еден од неговите најголеми концерти беше во 2007 на стадионот Маракана во Белград каде собра неколку десетици илјади публика, а концертот го заврши со песната „Пјесмо моја“ и спектакуларен огномет над Белград.
Уште од мали нозе Чолиќ покажал интерес за музиката и се запишал во школскиот хор, кој изведувал јавно за празници. Неговата прва група била Амбасадори, во која влегол во 1969 и останал две и пол години.
Таму го запознава Корнелије Ковач, влијателна личност во музичките кругови, и така започнува неговиот пат кон славата.
По неуспешните обиди во групата КОрни, Чолиќ настапува на музички фестивал во Сараево, каде освојува трета награда.
Чолиќ бил преставник на Југославија на Евровизија 1973 со песната Гори ватра.

Иако на самиот натпревар песната добила ниско место, истата станала голем хит во Југославија.

Неговиот прв албум е Ти и ја во 1975. Вториот пак, насловен како Ако приѓеш ближе (1977), се продал во 900,000 примероци, и од него прозлегуваат некои од најпознатите и најомилените песни.

 

Својот врв Чолиќ го достигнува во почетокот на 1980-тите, кога бил можеби најпопуларниот музичар во Југославија.

Во 1984 Чолиќ се сели од родниот град Сараево во Белград. По војната и долгата пауза, тој се враќа на музичката сцена и си ја враќа популарноста до извесно ниво и сѐ уште држи со повремени концерти.
Чолиќ има дипломирано на Економскиот Факултет при Универзитетот во Сараево.

 

Неговото музичко дело се следните албуми: 

Ти и ја (1975)
Ако приѓеш ближе (1977)
Због тебе (1980)
Мало појачај радио (1981)
Шта ми радиш (1983)
Ти си ми у крви (1984)
Rоди ме мајко сретног (1988)
Да ти кажем шта ми је (1990)
Кад би моја била (1997)
Окано (2000)
Чаролија (2003)
Завичај (2006)
Кад погледаш ме преко рамена (2010)
Ватра и барут (2013)

Pusti, pusti modu

Izgledas mi kao lutkica iz trsta
opeglana nocu, opeglana danju
cipelice, bluzice, kompletici, sesiri
bas je glupo biti zaljubljen u damu

Pomalo si kao dunja sa ormara
mirises bez veze i nocu i danju
viklercici, cesljici pomadice, parfemi
bas je glupo biti zaljubljen u damu
bas je glupo biti

Ref. 2x
Kud bi’ s tobom
osim u teatar za setanje
visoka ti peta za plesanje
haljina ti smeta, pusti, pusti modu
pusti, pusti modu

Izgledas mi kao lutkica iz trsta
opeglana nocu, opeglana danju
cipelice, bluzice, kompletici, sesiri
bas je glupo biti zaljubljen u damu

Pomalo si kao dunja sa ormara
mirises bez veze i nocu i danju
viklercici, cesljici pomadice, parfemi
bas je glupo biti zaljubljen u damu
bas je glupo biti

Ref. 4x

Pogledom me miluješ
Ko da me dodiruješ
I svaki put kao da je prvi
Ja stalno mislim prestat će
Iz čista mira nestat će
Al’ požuda ne prestaje
Ti si mi u krvi
Toliko dugih godina
Uzimanja, davanja
Ostajem poslijednji i prvi
Zbog tebe sanjam cigane
I smišljam slatke prevare
Al’ đavo se ne predaje
Ti si mi u krvi
Ako te odvedu cigani čergari
Ili te ukradu strašni haremski čuvati
Ako te odvedu
Ja ću da poludim
Bez tebe ne umijem više jutrom da se budim
Ako te odvedu sve će da se sruši
Pamti me ko prijatelja
Čuvaj me u duši
I onda kad misliš da je prekasno za snove
Za sve
Toliko dugih godina
Uzimanja, davanja
Ostajem poslijednji i prvi
Zbog tebe sanjam cigane
I smišljam slatke prevare
Al’ đavo se ne predaje
Ti si mi u krvi
Ako te odvedu cigani čergari
Ili te ukradu strašni haremski čuvari
Ako te odvedu
Ja ću da poludim
Bez tebe ne umijem više jutrom da se budim
Jer ako te odvedu sve će da se sruši
Pamti me ko prijatelja
Čuvaj me u duši
I onda kad misliš da je prekasno za snove
Za sve

Jedna za drugom
takav zivot je moj
nisam ljubio stvarno
vazan bio je broj

Jedna za drugom
svakoj bio sam drag
al’ duboko u nama
to ne ostavlja trag
i ustvari srce spava
sve do casa
kad se javi prava

Ref.
S tobom je nesto drugo
ti si za mene par
s tobom to traje dugo
ja sam probao sve
ja sam prosao svud
s tobom, s tobom
je prava stvar

Jedna za drugom
vjecno s cvijeta na cvijet
ti me vracas na zemlju
ti mi prekidas let
i ustvari srce spava
sve do casa
kad se javi prava

648 Прегледи

Слични Содржини

Заинтересираните правни и физички лица може да не контактираат на [email protected] , со барање за договор за закупување на рекламен простор на страната: