04/02/2023
SKOPJE

Rishi Sunak – Прв Премиер на Обединето Кралство со Индиско потекло

Rishi Sunak,  Премиер на Обединето Кралство, од: (25 Октомври, 2022 година – во функција), 

Претходно бил на следните позиции: 

CEO of Google
CEO of Microsoft
CEO of Adobe
CEO of Twitter
CEO of Mastercard
CEO of Pepsi
CEO of IBM
CEO of Albertsons
CEO of Netapp
CEO of Nokia
CEO of Palo Alto
CEO of Arista
CEO of Novartis
CEO of Deloitte
and now the UK Prime Minister, (и сега е Премиер на УК), 

Риши Сунак (Саутемптон, 12 мај 1980 година) е Британски политичар со Индиско потекло, кој ја извршуваше функцијата премиер на Обединетото Кралство, и како лидер на Конзервативната и Унионистичката партија од Октомври 2022 година.

Четириесет и две години, тој е најмладиот Премиер во двесте години што ја презеде функцијата.

Тој исто така беше Канцелар за финансии од 13 Февруари 2020 до 5 Јули 2022 година.

Тој е Пратеник во Парламентот во Ричмонд, Јоркшир од 2015 година.

Роден во Саутемптон од родители со индиско потекло кои емигрирале во Британија од Источна Африка во 1960-тите, тој се школувал на колеџот Винчестер.

Последователно, студирал филозофија, политика и економија на колеџот Линколн, Оксфорд, и продолжил за стекнување со диплома од МБА од Универзитетот Стенфорд во Калифорнија како Фулбрајт стипендист.

Додека студирал на Стенфорд, ја запознал својата идна сопруга Акшата Мурти, ќерката на Н.Р. Нарајана Мурти, индискиот бизнисмен милијардер кој го основал Инфосис.

Сунак и Мурти се двајца од 222-те најбогати луѓе во Британија, со вкупно богатство од 730 милиони фунти заклучно со 2022 година.

Партнери.

Тој беше избран во Долниот дом на Ричмонд (Јоркс) во Северен Јоркшир на општите избори во 2015 година, наследувајќи го Вилијам Хејг.

Тој го поддржа Брегзит на референдумот за членство во Европската унија во 2016 година.

Тој беше назначен во втората влада на Тереза ​​Меј како парламентарен потсекретар за локална власт во реконструкцијата во 2018.

Тој гласаше три пати за договорот на Меј за излез од Брегзит.

По оставката на Меј, тој ја поддржа кампањата на Борис Џонсон да стане лидер на конзервативците.

Откако Џонсон беше избран и именуван за премиер, тој го назначи Сунак за главен секретар на Министерството за финансии.

Сунак потоа го замени Саџид Џавид како Министер за финансии по неговата оставка во реконструкцијата на кабинетот во Февруари 2020 година.

Како Канцелар, тој беше истакнат во финансискиот одговор на Владата на пандемијата СОVID-19 и нејзиното економско влијание, вклучително и шемите за задржување на работните места со коронавирус и Јадете надвор за да помогнете.

Тој поднесе оставка како канцелар на 5 Јули 2022 година, наведувајќи ги неговите разлики во економската политика со Џонсон во неговото писмо за оставка.

На 8 Јули 2022 година, тој ја објави својата кандидатура да го замени Џонсон на изборите за лидерство на Конзервативната партија во септември.

За возврат, тој ја загуби трката за лидерство на Конзервативната партија од Трус, добивајќи 42,6% од гласовите.

Сепак, по оставката на Трус во услови на владина криза, тој победи на прелиминарните избори на Конзервативната партија во Октомври, 2022 година, за кои стана премиер на Обединетото Кралство и е првиот со јужноазиско потекло, како и најмладиот Премиер од 1812 година. 

Роден е на 12 мај 1980 година во Саутемптон од африкански хинду родители со индиско потекло, Јашвир и Уша Сунак, Јашвир бил општ лекар, а Уша фармацевт кој водела локална аптека.

Тоа е најстариот од тројцата браќа.

Неговиот татко е роден и израснат во Кениската колонија и протекторат (денешна Кенија), додека неговата мајка е родена во Тангањика (подоцна да стане дел од Танзанија).

Неговите баба и дедо се родени во провинцијата Пенџаб во британска Индија и тие емигрирале од Источна Африка со нивните семејства во Обединетото Кралство во 1960-тите.

Неговиот дедо од таткото, Рамдас Сунак, бил од Гујранвала (денешен Пакистан) и се преселил во Најроби во 1935 година за да работи како службеник, каде што му се придружила неговата сопруга Сухаг Рани Сунак од Делхи во 1937 година.

Неговиот дедо по мајка, Рагубир, работел во Тангањика како даночен службеник и имал договорен брак со шеснаесетгодишната Сракша родена во Тангањика, со која имал три деца.

Rishi Sunak, работеше како аналитичар за инвестициската банка Голдман Сакс помеѓу 2001 и 2004 година.

Потоа работеше за фирма за управување со хеџ фондови The Children’s Investment Fund Management, станувајќи партнер во Септември 2006 година.

Во Ноември 2009 година, им се придружил на поранешните колеги во Калифорнија во новата Фирмата за хеџ фондови, Телеме Партнерс, во која започнал со работа во Октомври 2010 година со 700 милиони долари под негово управување.

Во двата хеџ фонда, негов шеф беше Патрик Дегорче.

Дегорче исто така беше директор на инвестициската фирма Catamaran Ventures, во сопственост на дедото на Rishi Sunak, (татко на неговата сопруга), индискиот бизнисмен N. R. Narayana Murthy помеѓу 2013 и 2015 година.  

 

                                         Сунак (десно) со Борис Џонсон (лево) на Даунинг стрит 10, 

 

 

 

Rishi Sunak, се ожени со Акшата Мурти, ќерката на индискиот милијардер и бизнисмен N. R. Narayana Murthy, и една од најбогатите жени во Британија.

Мурти поседува удели во два од ресторанските бизниси на Џејми Оливер, Венди во Индија, Коро Кидс и Дигме Фитнес. 

Сунак и Мурти се запознале додека студирале на Универзитетот Стенфорд;

Тие имаат две ќерки.

Од 2022 година Мурти е директор на инвестициската компанија на нејзиниот татко, Catamaran Ventures.

Тие живеат во Кирби Сигстон Манор во селото Кирби Сигстон, во близина на Норталлертон, Северен Јоркшир.

Тие исто така поседуваат куќа во Кенсингтон во центарот на Лондон, стан на Олд Бромптон Роуд, Лондон и Пентхаус во Санта Моника, Калифорнија.

Сунак има лабрадор по име Нова. 

Неговиот брат Санџај е психолог.

Неговата сестра Раахи е раководител на Стратегијата и планирањето за образованието. 

Тој е близок пријател со политичкиот уредник на “The Spectator“, Џејмс Форсајт, кого го познава уште од неговите училишни денови.

Тој беше кум на свадбата на Форсајт со новинарката Алегра Стратон. 

Во април 2022 година, беше објавено дека Сунак и Мурти се преселиле од Даунинг стрит 11 во ново реновирана луксузна градска куќа во западен Лондон.

Листата на богаташи на “Сандеј тајмс“ 2022 година ги именуваше Сунак и Мурти како едни од 222-те најбогати луѓе во Обединето Кралство, со проценето комбинирано богатство од 730 милиони фунти, што го прави „првиот политичар од А-листата кој се приклучил на листата на богати“. 

 

 

 

157 Прегледи

Заинтересираните правни и физички лица може да не контактираат на [email protected] , со барање за договор за закупување на рекламен простор на страната: